Hemen hemen her gün yapılan makyajlar önlemini almadığımız sürece zamanla cildimizi yaşlandırdığı gibi kirpiklerimizi de yıpratmaktadır. Evde uygulayacağınız doğal bitkisel maskeler sayesinde kirpiklerinizin daha az fazla zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca daha uzun ve gür kirpiklere sahip olmak için aşağıdaki maskeyi deneyebilirsiniz.

Dökülen Kirpikler İçin Bitkisel Bakım

Malzemeler:

  • 10 gram badem yağı
  • 5 gram lanolin
  • 5 gram vazelin

Yapılışı:

Ocakta kaynayan suyun içerisine bir kap yerleştirin. Bütün malzemeleri bu kaba koyup benmari usulü karıştırarak eritin. Hazır hale gelen karışımı küçük bir kavanoza koyun ve her gün düzenli bir şekilde dökülen kirpiklerinize makyaj temizleme pamuğu yardımı ile sürün. Bu işlemi tamamladıktan sonra kirpiklerin ve göz çevrenizin rahatlaması için pamuğu ılık papatya çayına batırıp göz çevrenizde bir müddet bekletin.

Kirpikleri Uzatmak İçin Bitkisel Bakım:

Malzemeler:

  • 1 bardak su
  • 1 çay kaşığı hint yağı
  • 12 gr kakao yağı

Yapılışı:

1 bardak suyu kaynatın ve içerisine hint yağı ile kakao yağını ekleyin. Bütün malzemelerin olduğu kabı ocakta kaynayan suyun içerisine yerleştirin ve benmari usulü eritip krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışım soğuduktan sonra akşam yatmadan önce gözlerinize kaçırmayacak şekilde kirpiklerinize kökünden ucuna doğru sürün. Bu işlemi 15 gün boyunca tekrar edin. Daha uzun ve gür kirpiklere sahip olmak için ise, eşit miktarlarda badem yağı ile hint yağını karıştırıp akşam yatmadan önce kulak temizleme pamuğu yardımı ile kirpiklerin kökünden ucuna doğru gözlerinize kaçmayacak şekilde sürün. Bu işlemi de 15 gün boyunca uygulayın. Uygulamanın sonucunda kirpiklerinizin beslenip güçlendiğini ve uzadıklarını fark edeceksiniz.