Kuru cilt bakımında kuru cildi tedavi etmenin en hızlı ve en kolay yolu, uygun bir şekilde nemlendirmektir. Tedavi için nemlendirici krem kullanarak ve evde yapılan birkaç yöntem sayesinde kuru ciltten kurtulmak mümkün.

Kuru cilt için nemlendirici olarak aloe vera, bal, süt, zeytinyağı, salatalık gibi doğal yöntemlere başvurarak ciltteki nemi koruyabilirsiniz. Bu doğal maddeler, ciltteki kuruluğu kaldırarak yüzünüzün güzel ve genç kalması için yardımcı olur.

Nemlendirici Krem Kullanın

Gece ve gündüz kremi kullanmak kuru cildin nemlenmesi için çok yardımcıdır. Gündüz kremi, zararlı güneş ışığı ve UV ışınlarından cildinizi korurken aynı zamanda nemlendirmek için yardımcı olur. Gece kremi ise siz uyurken geceleri cildinizi canlandırır.

Cildinizi Sıcaktan Koruyun

Yaz aylarında güneşin altında fazla kalmak, cildin kurumasına sebep olur. Bu gibi durumlarda evden çıkmadan önce güneş kremi veya losyon kullanmak cildinizin kurumasına, hasar görmesine engel olacaktır. Ayrıca yüzünüzü yıkarken soğuk veya ılık su kullanın. Çünkü sıcak su cildinizin kurumasına ve nem kaybına yol açar.

Uygun Cilt Bakımı

Egzama, cilt kuruluğunda büyük bir sorundur. Eğer bu gibi bir cilt sorunu olduğunu düşünüyorsanız öncelikle dermatoloji doktoruna başvurarak öngörülen uygun tedavi yöntemini uygulamak gerekir.

Kimyasal Bazlı Ürünlerden Kaçının

Kimyasal bazlı ürünler cildimiz için çok zarar teşkil ettiğinden kaçınmamız gerekir. Cildimizin nemini koruması için bitkisel ürünleri tercih etmek en doğru karardır.

Su İçmenin Cilde Faydaları

Eğer vücudunuz dehidrasyona uğradıysa yani susuz kaldıysa cildinizin kuru olma ihtimali yüksektir. Bol su içmek, cilt kuruluğuna engel olacaktır. Suyun yanı sıra karpuz suyu, limon suyu gibi meyve sularını da tercih edebilirsiniz. Su, vücudun nemli olmasını sağlayan en iyi kaynak olduğu kadar C vitamini de cildi nemli tutmak için çok gereklidir.

Bal, cilt kuruluğu sorununu aşmak için yardımcı olan iyi bir doğal tedavi yöntemlerindendir. Balı yüzünüze uygulayın ve 30 dakika boyunca bekletin. Sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Cilt kuruluğundan kurtulmanın bir diğer yolu ise badem yağı ve hindistan cevizi yağıdır. Bu iki yağdan herhangi birini kullanarak cildinize masaj yapın. Banyo yapmadan 1 saat önce yapmak yeterlidir. Cildinize harika bir ipeksi dokunuş ve yumuşaklık kazandıran mükemmel bir yöntemdir.

Bu yöntemlerin yanı sıra salatalıkta cildi nemlendirmek için iyi bir ajandır. İçerisinde A, C, E vitaminleri ve bol miktarda su bulunmaktadır. Ayrıca yatıştırıcı ve soğutma etkisi sayesinde cildi nemlendirirken cilt kırışıklığını da önlemekte yardımcıdır.